Pokrovitelj
Film
Knjige o 27. martu
Rehabilitacija
Sahrana na Oplencu
Godišnjica
Saznajte više...
мр Радина Вучетић: Музеј кнеза Павла - излазак Београда на европску културну сцену
- Реаговања на јавну полемику о Монографији
- Горан Марковић, филмски редитељ, о Музеју кнеза Павла (11.12.2009.)
Музеј кнеза Павла - Видео снимак промоције монографије одржане у Народном музеју (1.12.2009.)
Говор кнегиње Јелисавете одржан на промоцији монографије у Народном музеју (1.12.2009.)
Рецензија монографије Музеј кнеза Павла (аутор: Татјана Бошњак)
Принцеза Јелисавета најављује промоцију монографије Музеј кнеза Павла (Мира Адања-Полак и Ви, РТС, 28.11.2009.)
- Музеј кнеза Павла - приказ монографије (Димитрије Стефановић, SEEcult.org)
Говор кнегиње Јелисавете Карађорђевић на промоцији моногорафије (Председништво Србије, 23.11.2009.)
Говор проф. др Ирине Суботић на промоцији монографије (Председништво Србије, 23.11.2009.)
- Говор Небојше Брадића, министра културе у Влади Републике Србије, на промоцији монографије (Председништво Србије, 23.11.2009.)
Музеј кнеза ПавлаУредник: Татјана Цветићанин Аутори прилога: Ирина Суботић, | |
Меки повез, 308 страна, Народни музеј ISBN 978-86-7269-106-1 |
О књизи
Народни музеј у Београду објавио је књигу Музеј кнеза Павла, капиталну монографску публикацију која сведочи о историјату и огромном културном значају Музеја кнеза Павла, као и о улози кнеза Павла Карађорђевића у оснивању ове институције, сакупљању и организовању њеног уметничког блага и уцртавања Београда и Краљевине Југославије на мапе модерне уметности и културе Европе и света.
Монографија Музеј кнеза Павла резултат је вишегодишњег истраживања бројних стручњака, познаваоца историјских и културних прилика које су обликовале живот Музеја. Посебну вредност књиге представља објављивање до сада недоступних архивских материјала и документације, као и фотографија из приватних колекција. Монографија је издата захваљујући средствима Министарства културе Републике Србије.
Како је др Татјана Цветићанин, директор Народног музеја и уредник монографије Музеј кнеза Павла, навела у свом предговору књизи: "(...) Народни музеј приређује и издаје ову монографију у жељи да с различитих аспеката прикаже једну од најзначајнијих и најплодоноснијих фаза у својој историји, године у којима је јасно одређена политика развоја музеја нашла снажну подршку, разумевање и, пре свега, покретачку снагу у државном врху и краљевској породици, што се посебно односи на кнеза Павла. То је било време у којем је кобна привременост коначно устукнула пред достојном привлачном и живом кућом (Милан Кашанин, Време, 6-9. јануар 1936). Ово је књига о кратком, али веома значајном и креативном периоду од 1926. до 1944. године. (...) Историја једне институције никада није само догађајна историја. Њу свакако одређују укупне околности, политичке прилике, а за установе попут музеја и културне – али у великој мери и учесници у догађајима. То су оне личности које су водиле такве институције и које су у њима и за њих радиле, а када је реч о Народном музеју, посебно о Музеју кнеза Павла, и његови добротвори и заштитници. Сви они допринели су томе да Народни музеј постане прави симбол културе Србије. Надамо се да ћемо и ми овом монографијом допринети тумачењу значаја и значења тог симбола и разумевању историје Народног музеја, те да ћемо бити учесници у стварању новог односа и новог сензибилитета – а сензибилитет је најстручнија мера културе једног друштва (Милан Кашанин, Време, 6-9. јануар 1936)."
Монографија Музеј кнеза Павла веома богато је илустрована репродукцијама уметничких дела у пуном колору и до сада необјављеним фотографијама и архивским документима. Својим ликовним и графичким уређењем (аутор: Ирена Степанчић) и изузетно квалитетном штампом (Публикум), ова књига стоји раме уз раме са најлепшим светским издавачким подухватима.
Сазнајте више...
Монографија Музеј кнеза Павла изазвала је у јавности читав низ позитивних коментара, али и један број неоснованих напада. Овде можете прочитати текстове којима су истакнути историчари уметности (аутори прилога представљених у књизи), као и поједине јавне личности, реаговали на неаргументоване оптужбе и настојали да Монографији и њеним главним актерима, Милану Кашанину и кнезу Павлу Карађорђевићу, укажу значај какав заиста заслужују.
*
* *
Обраћамо вашу пажњу на текст редитеља Горана Марковића, објављен у дневном листу Политика (11.12.2009.). По свој прилици, господин Горан Марковић није усамљен и велики број Београђана жели исто што и он, а то је да се обнови Музеј кнеза Павла.
* *
Присутне су поздравили др Татјана Цвјетићанин, директор Народног музеја, господин Небојша Брадић, министар културе у Влади Републике Србије, кнегиња Јелисавета Карађорђевић и госпођа Зоја Бојић. Монографију су присутном аудиторијуму представили наши еминентни историчари уметности: проф. др Мирослав Тимотијевић, професор Филозофског факултета у Београду; музејски саветник Татјана Бошњак, кустос Збирке стране уметности Народног музеја у Београду; и проф. др Ирина Суботић, историчар уметности и један од аутора монографије.
Погледајте комплетан видео снимак промоције монографије Музеј кнеза Павла.
* *
|
У понедељак, 23. новембра 2009. године, у 19 часова, у некадашњем Музеју кнеза Павла, сада згради Председништва, одржана је прва промоција монографије Музеј кнеза Павла у издању Народног музеја у Београду.
Присутнима су се обратили др Татјана Цвјетићанин, директор Народног музеја, Небојша Брадић, министар културе у Влади Републике Србије и ЊКВ Јелисавета Карађорђевић.
О књизи су говорили проф. др Мирослав Тимотијевић, Татјана Бошњак и проф. др Ирина Суботић, која је посебно нагласила да је "својом делатношћу – пре свега изложбама које је примао из културних средишта – Музеј кнеза Павла припадао заједници најактивнијих и најмодернијих установа ове врсте у Европи и свету. Тиме је Музеј сведочио да наша земља припада европској заједници уређених, културно потврђених држава. (...) Заједничка жеља свих нас, аутора ове књиге, била је да истражимо и покажемо којим је путевима, чијим заслугама, визијама и ангажовањем овај музеј за тако кратко време успео да постане модерно организован, главни научни, културни, али и политички инструмент Краљевине Југославије; установа која је за непуну деценију свог постојања била схваћена као национална свест и национални престиж."