Pokrovitelj
Film
Knjige o 27. martu
Rehabilitacija
Sahrana na Oplencu
Godišnjica
Saznajte više...
- Писмо кнеза Арсена руској царици
- Крађа и прекрађа у Белом двору
- Кнез Павле добио улицу у Шапцу
- Кнегиња Јелисавета говори о кнезу Павлу (Press, 21.2.2010.)
- Документарни филм: Кнез Павле и кнегиња Олга на отварању Сајма (1939)
Коста Ст. Павловић: Двадесетпетогодишња преписка са кнезом Павлом
- Беседа владике Иринеја поводом 30. годишњице смрти кнеза Павла
- Краљевић Томислав о кнезу ПавлуКнезу Павлу све почасти
ВЕЧЕРЊЕ НОВОСТИ, 27.1.2012.
ПИШЕ: В. Таловић
Држава ће помоћи при преношењу и сахрани посмртних остатака Павла Карађорђевића. Принцеза Јелисавета жели испраћај какав је имао краљ Никола на Цетињу.
ПОСЛЕ благослова патријарха српског Иринеја и држава показује добру вољу да се посмртни остаци кнеза Павла и кнегиње Олге, из Лозане у Швајцарској, где су сахрањени у изгнанству, пренесу у породичну гробницу на Опленцу.
Како „Новости“ сазнају, Министарство вера и дијаспоре кнегињи Јелисавети Карађорђевић пружиће сву помоћ да се уз државне почасти изврши пренос посмртних остатака кнеза Павла, његове жене Олге и кнежевића Николе.
- Кнез Павле роду је дао своје величанствено умеће, без сенке, што је коначно судска рехабилитација недвосмислено потврдила - каже државни секретар у Министарству вера и дијаспоре др Предраг Тојић. - Као српски владар, кнез Павле заслужује све државничке почасти у преносу земних остатака из егзила на свето место, које му по божјим и људским обзирима припада, у крипту Цркве светог Ђорђа на Опленцу.
НЕПРАВДА - Да нема политичке воље, не би било ни рехабилитације - каже Душанка Суботић Хомен. - И председник Борис Тадић је недавно истакао да је срећан што је кнез Павле рехабилитован после дуге историјске неправде. |
Пре неколико дана принцеза Јелисавета се, преко свог адвоката Душанке Суботић Хомен, обратила за помоћ надлежном Министарству. Да је држава спремна да помогне у ексхумацији, преносу посмртних остатака и сахрани, говори брзина којом је стигао потврдан одговор, али и залагање министра вера и дијаспоре Срђана Срећковића, који се са државним секретаром из Министарства правде договорио да заједничким снагама исправе ову историјску неправду.
- Упутили смо захтев и Министарству спољних послова Србије да се преко наше амбасаде и конзулата у Швајцарској покрене процедура за свечани пренос моштију почившег кнеза Павла и кнегиње Олге - каже Тојић. - Као владар који је водио земљу више од шест година, 1934-1941, заслужује највише почасти. А како је живео у расејању наше Министарство као надлежно, институционално треба да спроведе одлуку Владе. Сматрам да би било неопходно да се оформи одбор који би пратио овај догађај.
ТРОШКОВИ - Од одлуке Владе зависиће да ли трошкове ексхумације, преноса и сахране покрива држава - каже Предраг Тојић. - Ако се сахрана одобри уз државне почасти, трошкови су државни. Ако помоћ државе изостане, очекује се помоћ донатора. |
- Како је кнез Павле рехабилитиван правоснажним решењем, нема правних сметњи да се изврши пренос моштију у крипту цркве Светог Ђорђа на Опленцу - каже Душанка Суботић Хомен.
Она каже да је жеља принцезе Јелисавете да кнез Павле буде сахрањен уз највеће државне почасти, као што је краљ Никола дочекан и испраћен од свог народа, на вечни починак у цркву на Цетињу. Краља је дочекала почасна гарда, а почаст му је одао и народ у мимоходу.
Адвокати који заступају принцезу Јелисавету договарају даље кораке. После потврдног одговора из Министарства вере и дијаспоре, први следећи је упућивање званичног писма Влади, односно Генералном секретаријату Владе.
- Као адвокат принцезе Јелисавете, пратићу тај поступак да не би трајао превише дуго - каже Суботић Хомен. - По швајцарском закону забрањена је ексхумација од 1. априла до 1. октобра што нас обавезује да будемо брзи. Али ако се и догоди да сахрана буде на јесен, без обзира на то ко тада буде у власти, закључак Владе мораће да се испоштује.
(Текст је објављен у дневном листу Вечерње новости 27. јануара 2012. године.)