Pokrovitelj
Film
Knjige o 27. martu
Rehabilitacija
Sahrana na Oplencu
Godišnjica
Saznajte više...
- Pismo kneza Arsena ruskoj carici
- Krađa i prekrađa u Belom dvoru
- Knez Pavle dobio ulicu u Šapcu
- Kneginja Jelisaveta govori o knezu Pavlu (Press, 21.2.2010.)
- Dokumentarni film: Knez Pavle i kneginja Olga na otvaranju Sajma (1939)
Kosta St. Pavlović: Dvadesetpetogodišnja prepiska sa knezom Pavlom
- Beseda vladike Irineja povodom 30. godišnjice smrti kneza Pavla
BLAGOSLOVENI MIRIS BOSILjKA
27(15. april) 1893 – 14. septembar 1976.
Knez Pavle Karađorđević |
Odgojio ga je njegov stric, kralj Petar I, zajedno sa svojom decom, najpre u Ženevi, a od 1903. godine, u Beogradu. Knez Pavle je rano ostao bez majke (svega dva puta ju je video: prvi put 1898, drugi put 1900. godine, prilikom jednog ručka kod majčine sestre, svoje tetke Marije Simon kneginje Abamalek-Lazarev, rođ. Demidov), preminula je 1904. godine, a i njegov otac, srpski knez Arsen, je stalno bio otsutan, uzevši učešća u devet ratova (karijeru je završio kao general ruske carske konjice i smatra se za Srbina sa najvišim vojnim odlikovanjima u istoriji).
Početkom 1935. godine, spajanjem Istorijsko-umetničkog i Muzeja savremene umetnosti, u Beogradu je (u današnjoj zgradi Predsedništva Republike) počeo da radi Muzej Kneza Pavla, najznačajnija institucija ove vrste u novoj kulturnoj istoriji srpskog naroda.
Sa porodicom, Knez Pavle je 27. marta 1941, otišao u Grčku i tamo predat u engleske ruke. Oni su ga sproveli u Egipat, a odatle su svi transportovani u englesku koloniju Keniju, gde su bili internirani, pod engleskom stražom, usred džungle, na obali divljeg jezera Naivaša. Hrabrim nastojanjima Kneginje Olge, preko njene sestre Marine, vojvotkinje od Kenta, Knez Pavle je dobio odobrenje od engleskih vlasti na napusti Keniju (sredinom 1943) i preseli se u Južnu Afriku, u Johanesburg. Tek krajem 1947. godine, on i porodica dobijaju odobrenje od engleskih vlasti da se vrate u Evropu. Izabrao je Pariz da u njemu stanuje.
Dana 12. aprila 1954, primio je vest da je njegov sin Nikola, u koga je polagao najveće nade, izgubio život u automobilskoj nesreći.
Bista kneza Pavla, rad Ivana Meštrovića |
Još 1947. godine, sve što je imao u Jugoslaviji je bilo konfiskovano: dvorac «Brdo» kod Kranja u Sloveniji, kuća u Beogradu i pokretna imovina ostala u Belom dvoru. Nikada više nije video svoje slike koje je sa ljubavlju kupovao, svoje kolekcije porcelana....
Muzej Kneza Pavla su komunisti sa pijetetom zatvorili i utopili u «Narodni muzej». Njega su opanjkali u narodu da je bio «kvisling», «hitlerovac», da je «želeo da otme krunu mladome kralju»...
Narod je učio u školama da je «27. mart bio delo hrabrih Titovih komunista koji su spasili naše narode i narodnosti od nenarodnih elemenata»... Knez Pavle je, kao pravi stoik, sve muški podneo. Kao istinski plemić, nikada se nije branio od kleveta. Voleo je svoju Srbiju, na nju ga je, u svim godinama progonstva i izgnanstva sećao blagosloveni miris bosiljka.
U sećanjima na kneza Pavla, juna 1980. godine, Kosta St. Pavlović je zapisao:
- Pita se kome da ostavi svoju zbirku slika. Nameravao je da je pokloni muzeju koji je bio osnovao u Beogradu, ali neće da je ostavlja komunistima. Možda će se rešiti da ih zavešta Oksfordskom univerzitetu. Napunio je, kaže, 70 godina, a proteklo je pedeset otkad je u Oksordu diplomirao. Na rastanku me je upitao da li osećam čežnju za zemljom. Odgovorio sam mu da je naročito osećam kad cvetaju jorgovani, jer nam je vrt, u roditeljskom domu u Beogradu, bio pun jorgovana. «A ja», uzvratio mi je Knez, «kad šetam pratolinskim vrtom, kad uzberem struk bosiljka, protrljam ga međ prste i pomirišem. Tada mi gotovo pođu suze na oči».
Naš narod veruje da bosiljak raste u vrtovima Presvete i Preblagoslovene Majke Božije Bogorodice.
Njegovo Kraljevsko Visočanstvo Knez Pavle Karađorđević preminuo je u Američkoj bolnici, u Neiju kraj Pariza, 14. septembra 1976. godine. Sahranjen je u Lozani, zajedno sa sinom Knezom Nikolom i suprugom Kneginjom Olgom.
jedna od poslednjih fotografija