Pokrovitelj
Film
Knjige o 27. martu
Rehabilitacija
Sahrana na Oplencu
Godišnjica
Saznajte više...
mr Radina Vučetić: Muzej kneza Pavla - izlazak Beograda na evropsku kulturnu scenu
- Reagovanja na javnu polemiku o Monografiji
- Goran Marković, filmski reditelj, o Muzeju kneza Pavla (Politika, 11.12.2009.)
Muzej kneza Pavla - Video snimak promocije monografije održane u Narodnom muzeju (1.12.2009.)
Govor kneginje Jelisavete održan na promociji monografije u Narodnom muzeju (1.12.2009.)
Recenzija monografije Muzej kneza Pavla (autor: Tatjana Bošnjak)
Princeza Jelisaveta najavljuje promociju monografije Muzej kneza Pavla (Mira Adanja-Polak i Vi, RTS, 28.11.2009.)
- Muzej kneza Pavla - prikaz monografije (Dimitrije Stefanović, SEEcult.org)
Govor kneginje Jelisavete Karađorđević na promociji monografije (Predsedništvo Srbije, 23.11.2009.)
Govor prof. dr Irine Subotić na promociji monografije (Predsedništvo Srbije, 23.11.2009.)
- Govor Nebojše Bradića, ministra kulture u Vladi Republike Srbie, na promociji monografije (Predsedništvo Srbije, 23.11.2009.)
Muzej kneza PavlaUrednik: Tatjana Cvetićanin Autori priloga: Irina Subotić,
| |
Meki povez, 308 strana, Narodni muzej ISBN 978-86-7269-106-1 |
O knjizi
Narodni muzej u Beogradu objavio je knjigu Muzej kneza Pavla, kapitalnu monografsku publikaciju koja svedoči o istorijatu i ogromnom kulturnom značaju Muzeja kneza Pavla, kao i o ulozi kneza Pavla Karađorđevića u osnivanju ove institucije, sakupljanju i organizovanju njenog umetničkog blaga i ucrtavanja Beograda i Kraljevine Jugoslavije na mape moderne umetnosti i kulture Evrope i sveta.
Monografija Muzej kneza Pavla rezultat je višegodišnjeg istraživanja brojnih stručnjaka, poznavaoca istorijskih i kulturnih prilika koje su oblikovale život Muzeja. Posebnu vrednost knjige predstavlja objavljivanje do sada nedostupnih arhivskih materijala i dokumentacije, kao i fotografija iz privatnih kolekcija. Monografija je izdata zahvaljujući sredstvima Ministarstva kulture Republike Srbije.
Kako je dr Tatjana Cvetićanin, direktor Narodnog muzeja i urednik monografije Muzej kneza Pavla, navela u svom predgovoru knjizi: "(...) Narodni muzej priređuje i izdaje ovu monografiju u želji da s različitih aspekata prikaže jednu od najznačajnijih i najplodonosnijih faza u svojoj istoriji, godine u kojima je jasno određena politika razvoja muzeja našla snažnu podršku, razumevanje i, pre svega, pokretačku snagu u državnom vrhu i kraljevskoj porodici, što se posebno odnosi na kneza Pavla. To je bilo vreme u kojem je kobna privremenost konačno ustuknula pred dostojnom privlačnom i živom kućom (Milan Kašanin, Vreme, 6-9. januar 1936). Ovo je knjiga o kratkom, ali veoma značajnom i kreativnom periodu od 1926. do 1944. godine. (...) Istorija jedne institucije nikada nije samo događajna istorija. Nju svakako određuju ukupne okolnosti, političke prilike, a za ustanove poput muzeja i kulturne – ali u velikoj meri i učesnici u događajima. To su one ličnosti koje su vodile takve institucije i koje su u njima i za njih radile, a kada je reč o Narodnom muzeju, posebno o Muzeju kneza Pavla, i njegovi dobrotvori i zaštitnici. Svi oni doprineli su tome da Narodni muzej postane pravi simbol kulture Srbije. Nadamo se da ćemo i mi ovom monografijom doprineti tumačenju značaja i značenja tog simbola i razumevanju istorije Narodnog muzeja, te da ćemo biti učesnici u stvaranju novog odnosa i novog senzibiliteta – a senzibilitet je najstručnija mera kulture jednog društva (Milan Kašanin, Vreme, 6-9. januar 1936)."
Monografija Muzej kneza Pavla veoma bogato je ilustrovana reprodukcijama umetničkih dela u punom koloru i do sada neobjavljenim fotografijama i arhivskim dokumentima. Svojim likovnim i grafičkim uređenjem (autor: Irena Stepančić) i izuzetno kvalitetnom štampom (Publikum), ova knjiga stoji rame uz rame sa najlepšim svetskim izdavačkim poduhvatima.
Saznajte više...
Monografija Muzej kneza Pavla izazvala je u javnosti čitav niz pozitivnih komentara, ali i jedan broj neosnovanih napada. Ovde možete pročitati tekstove kojima su istaknuti istoričari umetnosti (autori priloga predstavljenih u knjizi), kao i pojedine javne ličnosti, reagovali na neargumentovane optužbe i nastojali da Monografiji i njenim glavnim akterima, Milanu Kašaninu i knezu Pavlu Karađorđeviću, ukažu značaj kakav zaista zaslužuju.
* *
*
* *
Svečana promocija monografije Muzej kneza Pavla održana je 1. decembra 2009. godine u atrijumu Narodnog muzeja u Beogradu.
Prisutne su pozdravili dr Tatjana Cvjetićanin, direktor Narodnog muzeja, gospodin Nebojša Bradić, ministar kulture u Vladi Republike Srbije, kneginja Jelisaveta Karađorđević i gospođa Zoja Bojić. Monografiju su prisutnom auditorijumu predstavili naši eminentni istoričari umetnosti: prof. dr Miroslav Timotijević, profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu; muzejski savetnik Tatjana Bošnjak, kustos Zbirke strane umetnosti Narodnog muzeja u Beogradu; i prof. dr Irina Subotić, istoričar umetnosti i jedan od autora monografije.
Pogledajte kompletan video snimak promocije monografije Muzej kneza Pavla.
*
* *
|
U ponedeljak, 23. novembra 2009. godine, u 19 časova, u nekadašnjem Muzeju kneza Pavla, sada zgradi Predsedništva, održana je prva promocija monografije Muzej kneza Pavla u izdanju Narodnog muzeja u Beogradu.
Prisutnima su se obratili dr Tatjana Cvjetićanin, direktor Narodnog muzeja, Nebojša Bradić, ministar kulture u Vladi Republike Srbije i NjKV Jelisaveta Karađorđević.
O knjizi su govorili prof. dr Miroslav Timotijević, Tatjana Bošnjak i prof. dr Irina Subotić, koja je posebno naglasila da je "svojom delatnošću – pre svega izložbama koje je primao iz kulturnih središta – Muzej kneza Pavla pripadao zajednici najaktivnijih i najmodernijih ustanova ove vrste u Evropi i svetu. Time je Muzej svedočio da naša zemlja pripada evropskoj zajednici uređenih, kulturno potvrđenih država. (...) Zajednička želja svih nas, autora ove knjige, bila je da istražimo i pokažemo kojim je putevima, čijim zaslugama, vizijama i angažovanjem ovaj muzej za tako kratko vreme uspeo da postane moderno organizovan, glavni naučni, kulturni, ali i politički instrument Kraljevine Jugoslavije; ustanova koja je za nepunu deceniju svog postojanja bila shvaćena kao nacionalna svest i nacionalni prestiž."