Pokrovitelj
Film
Knjige o 27. martu
Rehabilitacija
Sahrana na Oplencu
Godišnjica
Saznajte više...
Милан Антић: Намесници и Министар Двора пред судом
Милан Антић: Изводи из бележака
- И гроб и роб: Одговор Драгише Цветковића Ивици Дачићу (Press, 04.10.2009.)
- Како бака каже (Одговор Вељка Лалића Жарку Кораћу, Press, 04.10.2009.)
- Стотине 'издајника' чека рехабилитацију (Press, 26.09.2009.)
- Рехабилитован Драгиша Цветковић (Press, 26.09.2009.)
- Ексклузивно - УДБА: Досије Милана Стојадиновића
- Ексклузивно: Подела Југославије почела у Аргентини! (Press, 15.3.2009.)
- Отворен досије Мустафе Голубића: Стаљинова наредба - Дража уместо Тита (2. део, Press, 28.12.2008.)
- Отворен досије Мустафе Голубића: Издао ме Тито! Али, нека га... (1. део, Press, 14.12.2008.)
- Милан Стојадиновић у тајном архиву УДБЕ (фељтон, Вечерње новости 2005)
Илија Трифуновић - Бирчанин
(1877-1943)
Илија Трифуновић-Бирчанин |
Илија Трифуновић - Бирчанин (Топола, 1877. - Сплит, 3. фебруар 1943.) био је српски четнички војвода. Четничком покрету се придружио године 1906. када је с војводом Петком отишао у Македонију, тада под отоманском влашћу, те водио герилске акције по Скопској Црној Гори као комита, а затим са војводом Вуком четовао по Куманову и тамо остао до Првог балканског рата 1912. год.
Учествовао је у оба балканска рата, као и у Првом светском рату. Борио се у одредима војводе Вука, а ујесен 1916. године на Сивој Стени погођен је у руку, која му је након тога морала бити ампутирана. Тада је војвода Вук и погинуо, а Бирчанин је добио звање четничког војводе.
У периоду између два рата, војвода Бирчанин је вршио важне улоге у четничкој организацији. Године 1929. је постао председник "Удружења српских четника 'Петар Мркоњић' за краља и отаџбину", а од 1932. је председник организације Српска Народна Одбрана (СНО). 1934. је председник Удружења старих четника.
Учествовао је у пучу 27. марта 1941. године, којим је оборена Цветковићева влада. Након априлског рата је избегао у село Липово код Колашина.
У септембру 1941. Трифуновић је дошао у Сплит, који се у то време налазио под влашћу фашистичке Италије. Уз помоћ Доброслава Јевђевића почео је да окупља антикомунистички, великосрпски и југоунитаристички расположене грађане у покрет који је требало да представља алтернативу како хрватским националистима окупљеним око НДХ, тако и партизанима под вођством комуниста. Те су активности вођене уз прећутну или отворену подршку италијанских власти, које су у четничком покрету виделе корисног савезника.
У марту 1942. Трифуновић је добио писмено овлашћење од Драже Михаиловића, вође ЈВуО, да буде њен представник, односно командант у области Далмације, Лике, Кордуна и Приморја. Војвода Бирчанин је преко својих пријатеља и чланова Народне Одбране такође организовао и четничке формације у Словенији, познате под називом Плава гарда. С Михаиловићем се први пут састао у мају 1942. године, у селу Пустопољу код Гацка у Херцеговини. Након тога, једна британска подморница је за војводу Бирчанина донела на Корчулу радио станицу, технички материјал и новчана средства. Војвода Бирчанин је извођење ове мисије поверио војводи Момчилу Ђујићу. Тада је унапредио генерала Михаиловића у чин четничког надвојводе. Михаиловић је том приликом предао листу од 25 официра ЈВуО које је стари Бирчанин прогласио четничким војводама. Бирчанин је, уз помоћ Доброслава Јевђевића, организовао своје присталице у паравојну формацију под називом "Одред Војводе Бирчанина", а касније је формирана и Сплитско-Шибеничка бригада, позната и као "Свилена бригада". Те су формације, заједно с Динарском четничком дивизијом, чиниле Далматинску војску.