Pokrovitelj
Film
Knjige o 27. martu
Rehabilitacija
Sahrana na Oplencu
Godišnjica
Saznajte više...
- Pismo kneza Arsena ruskoj carici
- Krađa i prekrađa u Belom dvoru
- Knez Pavle dobio ulicu u Šapcu
- Kneginja Jelisaveta govori o knezu Pavlu (Press, 21.2.2010.)
- Dokumentarni film: Knez Pavle i kneginja Olga na otvaranju Sajma (1939)
Kosta St. Pavlović: Dvadesetpetogodišnja prepiska sa knezom Pavlom
- Beseda vladike Irineja povodom 30. godišnjice smrti kneza Pavla
Knezu Pavlu sve počasti
VEČERNJE NOVOSTI, 27.1.2012.
PIŠE: V. Talović
Država će pomoći pri prenošenju i sahrani posmrtnih ostataka Pavla Karađorđevića. Princeza Jelisaveta želi ispraćaj kakav je imao kralj Nikola na Cetinju.
POSLE blagoslova patrijarha srpskog Irineja i država pokazuje dobru volju da se posmrtni ostaci kneza Pavla i kneginje Olge, iz Lozane u Švajcarskoj, gde su sahranjeni u izgnanstvu, prenesu u porodičnu grobnicu na Oplencu.
Kako „Novosti“ saznaju, Ministarstvo vera i dijaspore kneginji Jelisaveti Karađorđević pružiće svu pomoć da se uz državne počasti izvrši prenos posmrtnih ostataka kneza Pavla, njegove žene Olge i kneževića Nikole.
- Knez Pavle rodu je dao svoje veličanstveno umeće, bez senke, što je konačno sudska rehabilitacija nedvosmisleno potvrdila - kaže državni sekretar u Ministarstvu vera i dijaspore dr Predrag Tojić. - Kao srpski vladar, knez Pavle zaslužuje sve državničke počasti u prenosu zemnih ostataka iz egzila na sveto mesto, koje mu po božjim i ljudskim obzirima pripada, u kriptu Crkve svetog Đorđa na Oplencu.
NEPRAVDA - Da nema političke volje, ne bi bilo ni rehabilitacije - kaže Dušanka Subotić Homen. - I predsednik Boris Tadić je nedavno istakao da je srećan što je knez Pavle rehabilitovan posle duge istorijske nepravde. |
Pre nekoliko dana princeza Jelisaveta se, preko svog advokata Dušanke Subotić Homen, obratila za pomoć nadležnom Ministarstvu. Da je država spremna da pomogne u ekshumaciji, prenosu posmrtnih ostataka i sahrani, govori brzina kojom je stigao potvrdan odgovor, ali i zalaganje ministra vera i dijaspore Srđana Srećkovića, koji se sa državnim sekretarom iz Ministarstva pravde dogovorio da zajedničkim snagama isprave ovu istorijsku nepravdu.
- Uputili smo zahtev i Ministarstvu spoljnih poslova Srbije da se preko naše ambasade i konzulata u Švajcarskoj pokrene procedura za svečani prenos moštiju počivšeg kneza Pavla i kneginje Olge - kaže Tojić. - Kao vladar koji je vodio zemlju više od šest godina, 1934-1941, zaslužuje najviše počasti. A kako je živeo u rasejanju naše Ministarstvo kao nadležno, institucionalno treba da sprovede odluku Vlade. Smatram da bi bilo neophodno da se oformi odbor koji bi pratio ovaj događaj.
TROŠKOVI - Od odluke Vlade zavisiće da li troškove ekshumacije, prenosa i sahrane pokriva država - kaže Predrag Tojić. - Ako se sahrana odobri uz državne počasti, troškovi su državni. Ako pomoć države izostane, očekuje se pomoć donatora. |
- Kako je knez Pavle rehabilitivan pravosnažnim rešenjem, nema pravnih smetnji da se izvrši prenos moštiju u kriptu crkve Svetog Đorđa na Oplencu - kaže Dušanka Subotić Homen.
Ona kaže da je želja princeze Jelisavete da knez Pavle bude sahranjen uz najveće državne počasti, kao što je kralj Nikola dočekan i ispraćen od svog naroda, na večni počinak u crkvu na Cetinju. Kralja je dočekala počasna garda, a počast mu je odao i narod u mimohodu.
Advokati koji zastupaju princezu Jelisavetu dogovaraju dalje korake. Posle potvrdnog odgovora iz Ministarstva vere i dijaspore, prvi sledeći je upućivanje zvaničnog pisma Vladi, odnosno Generalnom sekretarijatu Vlade.
- Kao advokat princeze Jelisavete, pratiću taj postupak da ne bi trajao previše dugo - kaže Subotić Homen. - Po švajcarskom zakonu zabranjena je ekshumacija od 1. aprila do 1. oktobra što nas obavezuje da budemo brzi. Ali ako se i dogodi da sahrana bude na jesen, bez obzira na to ko tada bude u vlasti, zaključak Vlade moraće da se ispoštuje.
(Tekst je objavljen u dnevnom listu Večernje novosti 27. januara 2012. godine.)