Покровитељ
Филм
Књиге о 27. марту
Рехабилитација
Сахрана на Опленцу
Годишњица
Сазнајте више...
- Кнез Павле сачувао Хрватима Истру (Политика, 4.11.2012.)
- Јуриш на Дедиње (Политика, 8.10.2012.)
Политичко завештање српском народу др Мирослава Спалајковића
- Јадни Срби, шта ће бити с њима (Press, 7.3.2012.)
- Како су потрошене златне резерве Краљевине Југославије (Вечерње новости, 28.1.2012.)
- Пуч слободних зидара (Press, 01.08.2010.)
- Време смакнућа без суда и пресуде: Случај господина Владислава Рибникара - Коста Димитријевић
- Инсерт из ТВ емисије о кнезу Павлу (РТС, 2008)
- Изгнанство: Јоханесбург, 1946
- Никола Миловановић: Војни пуч и 27. март
- Милан А. Фотић: Изгубљени пут - Правно-политичка и идеолошка расправа
Др Јакоб Б. Хоптнер: Југославија у кризи: 1934-1941 (одломак)
- Ексклузивне фотографије: Кнез Павле у државној посети Немачкој
- Др Мирко Косић - Одабрани текстови
- Драгослав Ђорђевић: На раскрсници '41 (одломци)
- 27. март 1941.: Метеоролошке прилике у Београду
- Округли сто 27. март 1941: Кнез Павле у вихорима европске политике (Београд; 25-27.3.2003.)
Краљевина Југославија 1941. - Проф. др Вељко Ђурић Мишина
Будимо то што јесмо - Интервју са Драгославом Ђорђевићем (Кишобран, септембар 2007)
- Иво Андрић о албанском питању
- Петар II у депешама Титових амбасадора
Седамдесетогодишњица 27. марта 1941.
Зашто данас морамо објашњавати 27. март?
ПИШЕ: Миодраг Јанковић
До пре неколико година у школским уџбеницима могла се прочитати само «истина» титоистичке школе. Сада се споро иде ка некој другој верзији овог кључног догађаја у нашој новијој историји. Можда ће, верујмо, ускоро српска деца учити да су Британци платили пуч 100.000 фунти стерлинга, да су главни извођачи, уз асистенцију Черчилових обавештајаца, били српски официри, политичари, професори Универзитета и академици, од којих само неколицина није примила енглески новац.
Време је за васкрс кнеза Павла!
КУРИР, 17.4.2011.
ПИШЕ: Екипа "Курира"
Пре седамдесет година пучем је с власти уклоњен један од најмудријих Срба у историји, кнез Павле Карађорђевић. Деценијама је оспораван, пљуван, чак проглашен за злочинца. Курир открива разлоге због којих је куцнуо час да се Павлу врати златно место у историји Србије, које му припада, и где смо могли бити данас да је он остао на власти.
Изводи из мемоара генерала Боривоја Мирковића
PRESS, 27.3.2011.
ПИШЕ: Миодраг Јанковић
На 70. годишњицу 27-мартовског пуча, Pressmagazin ексклузивно објављује изводе из мемоара генерала Боривоја Мирковића, човека који је желео да буде упамћен као добротвор српског народа, али је гурнуо тај народ у најкрвавији сукоб у историји.
Трећи пут
PRESS, 27..3.2011.
ПИШЕ: Вељко Лалић
Најважнији месец у Србији је март. То је месец у којем равногорци славе 9. март, када су се замало вратили на власт, комунисти обележавају 11, када су под липом и дефинитивно сишли с власти, а грађанска Србија се сећа 12. марта, када су нас два хица миљама удаљила од европског друштва. Кад прођу три најважнија дана три Србије, појави се 24. март као потврда наших заједничких погрешних политика. И на крају 27. март, када је све ово и почело. Јер, тог дана пре тачно 70 година Србија је растурена. А ако хоћемо да знамо зашто нам се нешто дешава, онда морамо да видимо и узроке.
Седамдесет година од 27. марта 1941. - специјални додатак "Политике"
Обележавајући седам деценија војног пуча од 27. марта 1941. године, дневни лист “Политика” је објавио специјални додатак “Седамдесет година од 27. марта 1941. – Дан народа и бродолом Краљевине Југославије”. Прилог је у целини посвећен овом значајном датуму новије српске историје, приреми и извршењу пуча, његовим последицама и судбинама учесника драматичних мартовских збивања. Аутор специјалног додатка је Драган Влаховић.
Српски покрет обнове - реаговања
Поводом излагања министра спољних послова Србије Вука Јеремића приликом обележавања седамдесет година од демонстрација 27. марта 1941. у Београду, Покрајински одбор Српског покрета обнове са жаљењем констатује да се схватања и реторика великог броја високих државних функционера нимало не разликују од оне из доба најцрњег диктаторског режима Јосипа Броза и касније Слободана Милошевића.
Пуч Вука Јеремића
PRESS, 29.3.2011.
ПИШУ: Вељко Миладиновић, Радован Ж. Марковић
После излагања о демонстрацијама 27. марта 1941. као дану када су наши преци заблистали у одбрани најплеменитијих вредности, министар спољних послова Вук Јеремић нашао се на удару јавности и историчара који истичу да је тим чином Србија увучена у рат који смо платили милионским жртвама.
Бомбе за срећан Ускрс
ПОЛИТИКА, 26.3.2011.
ПИШЕ: Драган Влаховић
Мада су савезничка бомбардовања градова Србије и Црне Горе, посебно Ниша, почела још у јесен 1943. године, права бујица тих разарајућих уништавања кренула је марта и априла 1944. године. Мада се званична историографија тим збивањима, нажалост, није детаљније бавила (!), по југословенским школама се деценијама учило да је то морало да се деси, јер су тада уништавани последњи остаци фашистичких завојевача. Заблуда.